Kupno lunety – na co zwrócić uwagę?

Wiele osób lubiących obserwowanie dzikiej przyrody rozpatruje zakup dobrego sprzętu, jaki sporo to zadanie uprości. Wybór lunety może jednakże sprawić niemało trudów – jakimi kryteriami kierować się w czasie podejmowania decyzji?

Istotne jest – powiększenie

Jednym z najbardziej kluczowych parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej odległe cele będziemy mogli obserwować. Należy jednakże pamiętać, że znaczące powiększenie wiąże się z dużymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało praktyczne podczas wycieczek przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obraz oddziałuje także wielkość obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na wyższą jakość obserwacji. Należałoby także zwrócić uwagę na to, czy ostrość widzenia na krańcach jest równie dobra jak w środku.

Użyteczne dodatki

W sklepach specjalistycznych zazwyczaj znaleźć możemy lunety wytworzone ze stali, albo aluminium. Te drugie są o wiele lżejsze, co przekłada się na wygodę korzystania. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wariant ze stali, powinno się dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwacji natury bez względu na panujące warunki pogodowe powinni zastanowić się nad zakupem dodatkowej wodoszczelnej obudowy, która skutecznie osłoni narzędzie. Przed zakupem należy zastanowić się również, czy chcemy lunetę zestawić z sprzętem fotograficznym albo kamerą.

Jeśli poszukujemy lunety do podpatrywania zwierząt, stosownym wyborem będzie model z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki sprzęt zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.