1124832983-18.jpg

Właściwa lornetka – jak ją odnaleźć?

Wytrzymały sprzęt poprawnej jakości posłuży nam przez wiele lat, zatem przed nabyciem lornetki wskazane jest poświęcić nieco czasu na odszukanie odpowiedniego modelu. Podczas poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, rozmiar obiektywu i odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można stwierdzić, że lornetka to nic innego, jak złączone ze sobą dwie lunety, jednak o jakości obrazu rozsądza mnóstwo parametrów. Jednym z najważniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas obiekty będziemy w stanie zobaczyć. Należy jednak mieć świadomość, że za duże powiększenie przekłada się na zredukowanie pola widzenia a także jasności obrazu. Najbardziej optymalny wybór do obserwacji z dłoni to lornetka oferujące powiększenie 12-15 razy. Średnica obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontowej soczewki – im pozostanie większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może podczas obserwacji w kiepskim oświetleniu.

Dzienna lub nocna?

Przed podjęciem krańcowej decyzji powinno się zastanowić się dodatkowo do jakich zastosowań planujemy wykorzystać nasz sprzęt. Raczej innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, natomiast innymi te dedykowane do użytku wieczorem oraz nocą. Jeżeli wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o sporym obiektywie, więc mniejsze modele w zupełności wystarczą do oglądania przyrody. Pasjonaci obserwacji astronomicznych powinni zdecydować się na duże lornetki, które kumulować będą więcej światła. Najwygodniej taki rodzaj zamontować na dodatkowym statywie, co znacznie uprości używanie.

Koszt jest istotny

Dobry sprzęt bywa drogi, lecz jego znaczna cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać kilka tygodni z zakupem i uzbierać więcej funduszy na mocną lornetkę uznanego producenta, która posłuży nam do końca życia, aniżeli kupować następne sztuki niskiej jakości.